Your browser version is outdated. We recommend that you update your browser to the latest version.

Translate this page

For Braille, large print or audio, please contact us.

Upcoming News and Events:

Friday 15th December is Save the Children’s ‘Christmas Jumper Day’.  Pupils may wear a knitted jumper to school, in addition to their normal uniform, and are invited to make a £1 donation to help save children’s lives.

Clubs

We feel passionately about involving our children in extra curricular activities and we provide a broad range of these throughout the year which take place every night of the week.

Gymnastics

The gymnastics teams all took part in Round 2 last week (April) after a successful Round one in February.    

Round 2:

Y1/2 came first and are through to represent Richmondshire in the North Yorkshire finals on June 29th.

Y3/4 came second, only two points off the winning team.

Y5/6 B Team came 6th and were supportive team members.

Y5/6 A team came first and are also through to the Finals.

Quiz ClubQuiz Club

 Quiz Club General Knowledge Area Heats - Wednesday 28th January.   

Our two teams were placed first and second with scores of 1760 and 1745 points respectively.   Brilliant performances by both teams.  Well done!v

 

 

 

 

 

 

Timetable for School Clubs

Please find below a summary of the school clubs running this term.  If your child is interested in any of the clubs please ask the designated teacher for a letter or sign up on the lists on the Junior stairwell.  We will compile a register for each club and keep you informed about cancellations etc.

Day / Club

Year

Group

Teacher /

Instructor

Where

Time

 

Start date

Monday

 

 

 

 

 

Choir

3/4/5/6

Mrs Wilford/ Mrs Bramley/ Mrs Emmerson

Brown classroom

12.40-1.30

12/9/16

Singing Club

1/2

Mrs Wilford/ Mrs Bramley

Brown Classroom

2.30-3pm

12/9/16

Band

3/4/5/6

Mrs Bramley

Brown Classroom

3-3.45pm

12/9/16

Animation Club

3/4/5/6

Miss. Partington

Class 7/ ICT

3.30-4.30pm

19/9/16

Gymnastics

tbc

Mrs Wilford/ Mrs Bramley

Hall

3.30-4.15pm

tbc

Football

5/6

Mr.Larder

School Field

3.30-4.25pm

12/9/16

Tuesday

 

 

 

 

 

Digital leaders

selected

Mrs Welch

ICT suite

9.00-9.30

tbc

Football

3/4

Mike Layfield

School Field

3.30-4.15pm

13/9/16

Netball

5/6

Mrs. Emmerson

Junior yard

3.30-4.30pm

13/9/16

Wednesday

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Thursday

 

 

 

 

 

Newspaper Club

5 / 6

Mrs Auger

ICT suite

12.15-12.45

limited places-priority  existing members

Gardening Club

1,2,3,4,5,6

Mrs Swinbank

Pond area

12.30-1pm

15/9/16

Girls Football

5 / 6

Mrs Welch

School field

3.30-4.25

22/9/16

Latin Club

5 / 6

Mrs Auger

 

3.30-4.15pm

Tbc

Limited places

Quicksticks

hockey

3/4

Mrs. Emmerson

Junior yard

3.30-4.15pm

3/10/16

Friday

 

 

 

 

 

Coding club

Year 3

Mrs Swinbank

ICT suite

12.15-12.45

children to sign up

Chess club

1-6

Mrs Welch

Class 10

12.15-12.45

tbc

 

 

 

 

 

 

Please note that above information is a general guide only and is subject to change.   If  interested in any

of the clubs please ask the designated teacher for a letter or sign up on the lists on the Junior stairwell.  We will compile a register for each club and keep you informed about cancellations etc.